בחר סוג תעודה:
בחר תחום לימודים:
בחר מסלול לימודים:
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום

אנציקלופדיית המקצועות

לימודי ביואינפורמטיקה

 
לייעוץ לימודים לחץ/י כאן או התקשר: 072-2727300
 
 
מהות המקצוע
ביואינפורמטיקה היא תחום מדעי חדש המשלב בתוכו מספר תחומים מענפי המדע הכוללים את תחומי מדעי המחשב, טכנולוגיות מידע, מדעי החיים ובמיוחד ביולוגיה.
 
 
 
לימודי ביואינפורמטיקה
 
לימודי ביואינפורמטיקה משלבים בין לימודי תואר בביולוגיה עם תואר במדעי המחשב. הסטודנטים לומדים לבנות ולהשתמש במערכות מידע ממוחשבות מתקדמות לטובת המחקר וההתקדמות בביולוגיה וברפואה. מדובר בלימודים ברמה גבוהה ביותר, למקצוע ההופך להיות מבוקש יותר ויותר בתחום הביוטכנולוגיה, תעשיית התרופות, ועוד. התחום עשה את פריצת הדרך הגדולה שלו בעקבות פרויקט הגנום האנושי המנסה לאסוף, לאחסן ולקטלג את המידע העצום, היקר מפז והאינסופי על המבנה הגנטי של האדם.
 
לימודי ביואינפורמטיקה – מה זה?
עם השנים הצטבר מידע עצום הן בנוגע לגנום האנושי, למבנה הביולוגי של האדם ועוד. מן המידע שנאסף נגזרים מחקרים המחפשים פיתרון ותרופות למחלות שונות, דרכי מניעה להתפתחות מחלות ועוד. לימודי ביואינפורמטיקה מכשירים את בוגריהם כמומחים בביולוגיה ובעלי ידע מעמיק במידע ונתונים ביולוגיים, וכן כמומחים מתחום המיחשוב המסוגלים לפתח תוכנות ומערכות מידע לאיסוף, אחסון, קטלוג וניהול של המידע הביולוגי הרב.
תחום הביואינפורמטיקה נחלק לשני תחומים עיקריים:
ביואינפורמטיקה – איסוף מידע של רצפים ביולוגיים כגון: חלבונים, DNA , ו RNA .
ביולוגיה מתמטית – שימוש ובניה של מודלים מתמטיים המסייעים בהבנה וניתוח של מערכות ביולוגיות.
לימודי ביואינפורמטיקה – מבנה הלימודים
לימודי ביואינפורמטיקה (הנקראים גם לימודי ביולוגיה חישובית) ניתן ללמוד בשני מסלולים עיקריים: לתואר ראשון ולתואר שני. המסלול נלמד בכמה אוניברסיטאות נבחרות בלבד, אחת מהן היא אוניברסיטת אריאל. משך הלימודים הוא בין 3-4 שנים לתואר ראשון, וכשלוש שנים לתואר שני (למי שמעוניין ללמוד את התחום בתואר מתקדם יותר).
התואר המוענק בתום לימודי התואר הראשון הוא B.Sc .
חלק מן האוניברסיטאות מאפשרות לקחת תוספת של קורסים מתחום מדעי המחשב על מנת לקבל תעודה של שני הנושאים ביולוגיה ומדעי המחשב כלימודים מורחבים.
 
לימודי ביואינפורמטיקה – תנאי קבלה
מכיוון שמדובר בתואר ריאלי, הדורש כישורים ריאליים גבוהים ביותר, דרישות הקבלה לתואר זה גבוהות במיוחד. דרישות הקבלה המינימאליות הן ציון פסיכומטרי של 675 ומעלה וכן תעודת בגרות הכוללת מתמטיקה ברמה של 4 יחידות בציון של 90 ומעלה, או מתמטיקה ברמה של 5 יחידות בציון של 85 ומעלה.
מסלולי ביואינפורמטיקה מקבלים בדרך כלל לשורותיהם כמות מוגבלת של סטודנטים מצטיינים, כאשר הסינון בתהליך הקבלה קפדני ביותר.
 
לימודי ביואינפורמטיקה – תכנית הלימודים
תוכנית הלימודים עמוסה וכוללת קורסים מתקדמים ומעמיקים בביולוגיה, קורסים במדעי המחשב, וכן קורסים חדשניים שנבנו ותוכננו במיוחד עבור לימודי ביואינפורמטיקה. סגל המרצים כולל חוקרים בתחום וכן אנשי מקצוע העובדים בתחום.
תוכנית הלימודים כוללת לימודי מערכות מידע שמטרתם איסוף, ארגון, קטלוג וניתוח של מאגרי מידע ביולוגיים. מטרתו של ארגון מידע זה היא פיתוח וקידום המחקר בתחומים ביולוגיים שונים. במסגרת קורסי המבוא מקבלים הסטודנטים ידע מעמיק ורחב בתחומים הבאים: ביולוגיה, מתמטיקה, רפואה, ביוכימיה, גנטיקה, חקלאות, פרמקולוגיה, ביוטכנולוגיה ומדעי המחשב. בשנים מתקדמות יותר נלמדים קורסי עומק מתקדמים, ביניהם: גישות חדישות לאנאליזות גנטיות מתקדמות, מבנה המחשבים ומערכות הפעלה, חקר המח מנגנונים וחידושים, גנומיקה חישובית, גורמי גדילה ומערכות הפעלת האותות בתא, ביולוגיה מולקולארית והנדסה גנטית, מיקרוביולוגיה רפואית וכימו תרפויטיקה, כימיה אורגאנית ופיזיקאלית, תוכנות מונחה עצמים, ביולוגיה מולקולארית של פרוקריוטים.
ביואינפורמטיקה, אם כן, הוא מסלול ייחודי המיועד לתלמידים מצטיינים המעוניינים להשתלב במחקר ופיתוח ביולוגי תוך שימוש במערכות מחשב מתקדמות.