לשיחת ייעוץ חינם, מלא מס' טלפון:  
היחס בין בוגרי תואר ראשון לבוגרי תואר שני
פורסם בתאריך 11/04/2013

הדרך האקדמית

 

היה זה לפני עשורים אחדים בלבד, שאדם בעל תעודת תואר ראשון היה נחשב למשכיל ומכובד; לשמחתנו הרבה, מאז הפיכת עולם המידע לנגיש לקהל רחב הרבה יותר, זכאים אנשים רבים לתואר ראשון, והדבר נחשב לעניין שבשגרה. 
למסלול לקבלת תואר ראשון ממשיכים בוגרי תיכון וזכאים לתעודת בגרות, אשר ברצונם להתמחות בתחום מקצועי או אקדמי מן התחומים בהם עסקו בלימודים הבסיסיים עד סיום התיכון. בעידן האינטרנט ובתקופה בה השאיפה המרכזית היא לפתוח את מצבורי הידע באשר הם לקהל הרחב, הייתה זו רק שאלה של זמן עד שיהפוך התואר הראשון לאבן דרך נחוצה, אך יסודית, בתהליך האקדמי של האדם הממוצע. 
 
התואר הראשון הופך לנפוץ
כיום בישראל זכאים לתואר שני פחות ממחצית הזכאים לתואר ראשון. תואר ראשון מאפשר קיצור דרך בעולם המקצועי, אך תואר שני כבר מהווה מקפצה של ממש. מלכתחילה נועד המסלול לבגרות במתמטיקה 5 יח"ל למתי המעט, העשירון המבריק ביותר בכל שכבת גיל. כיום נעזרים תלמידים רבים במורים פרטיים בכדי להצליח ברמה הגבוהה ביותר לבגרות במתמטיקה. האדם המודרני הופך אינטליגנטי ובידיו כלים רבים לספיגת ידע ומידע. כך, הופך התואר הראשון לתהליך טבילה מהנה וקליל, בבאר לתוכה צוללים במהלכו של התואר השני. 
תחומים רבים מחייבים תארים מתקדמים לאימפלמנטציה מקצועית: אין טעם רב בתואר ראשון ברפואה לבדו, וכמו כן, תואר ראשון בפסיכולוגיה מאפשר עבודה בתחום הסוציאלי, אך להסמכת פסיכולוג נחוץ גם התואר השני. מנגד, ישנם תארים ראשונים הידועים לשמצה בכך שאינם עומדים בפני עצמם, ופותחים בעיקר אפשרויות לעתיד אקדמי, כגון: פילוסופיה, היסטוריה, בלשנות וארכיאולוגיה. ועדיין, בתחומים מקצועיים רבים די בתואר הראשון בכדי להוות אסמכתא הולמת, כזו שאיננה מחייבת לימודי המשך; לדוגמא, אדם עם תואר ראשון בביולוגיה יכול להשתלב היטב בחברת תרופות ולהבטיח את עתידו המקצועי. 
גם בתחום השכר חלה תמורה המביעה את הפיכתו של התואר הראשון לנפוץ, אך לא כן בכל התחומים: בתחומים כגון מנהל עסקים, תקשורת ומחשבים, בהם אין הכרח בתארים מתקדמים, נותרו פערי השכר המקובלים בין התואר הראשון לשני. לא כן בתחומים אחרים: בשעה שבעבר הייתה משמעות התואר הראשון עבור עוזרת המנהלה הממוצעת באה לידי ביטוי במשכורת גבוהה מחבריה מחוסרי ההשכלה האקדמית, היום דורשים מקומות רבים תואר ראשון כתנאי קבלה, וההבדל בשכר איננו מובהק כשהיה. 
 
ידע בעולם המודרני
כיום ניתן להשיג את המידע הנרכש בתואר ראשון, על גבי האינטרנט וללא תשלום. תואר ראשון מציע התבוננות בתמונה רחבה של תחום כלשהו, בזמן שהתואר השני מאפשר התעמקות בנישה זו או אחרת באותו התחום. היתרונות בהתעמקות זו חלים על האדם עצמו, כמו גם על עתידו המקצועי ואפשרויותיו להתפתח. המסלול לקבלת תואר שני איננו מתאים לכל אחד, אך לאותם ברי מזל הוא מציע עולם ומלואו. 
 
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום