בחר סוג תעודה:
בחר תחום לימודים:
בחר מסלול לימודים:

אנציקלופדיית המקצועות

מכינות קדם אקדמאיות

 

מכינה קדם אקדמית

רקע כללי
המושג מכינה קדם אקדמית (בקיצור קד"א),   מאגד בתוכו כל מסגרת אקדמית המכשירה ומכינה את התלמיד ל-לימודים   ב-מוסד להשכלה גבוהה. מערכת ה-מכינות ה-קדם אקדמיות, פועלת מזה 30 שנה ב-מוסדות להשכלה גבוהה בארץ. ל-מכינות ה-קדם אקדמיות יתרון רב היות והן מהוות חלק בלתי נפרד מהמערכת האקדמית. בארץ קיימות כ-45 מכינות קדם אקדמיות, כמעט בכל ה-מוסדות להשכלה גבוהה יש יחידות ל-לימודים קדם אקדמיים,   בכל ה-אוניברסיטאות, וברב המכללות. ה-מכינות ה-קדם אקדמיות פועלות בשיתוף עם האגודה לקידום החינוך במשרד החינוך האחראית לצד הפדגוגי ועם הקרן לקליטת חיילים משוחררים במשרד הביטחון ומשרד הקליטה.

מטרת ה-לימודים במכינה הקדם אקדמית
ה-מכינות ה-קדם אקדמיות נועדו לתת הזדמנות לאלה שלא השקיעו מספיק זמן ומאמץ בלימודיהם בבית הספר התיכון ולא מיצו את מלוא הפוטנציאל שלהם, ולכן אינם עומדים בתנאי הקבלה לחוג אליו ברצונם להירשם או לחילופין אינם יכולים להתקבל למקום עבודה הדורש כתנאי בסיסי תעודת בגרות. ה-מכינה ה-קדם אקדמית מאפשרת להם להשלים את זכאותם ל-בגרות או לשפר ציונים ב-תעודת ה-בגרות, היא מכשירה אותם לקראת לימודים אקדמיים ב-מוסדות להשכלה גבוהה ועוזרת להם להתקבל למסלול המועדף עליהם ולהצליח בו. השיבוץ למסלולי ה-לימוד השונים נקבע   לפי היקף יחידות ה-לימוד המופיעות ב-תעודת ה-בגרות ועל פי תוצאות מבחן מימ"ד או על פי תכניותיו של התלמיד ל-לימודים אקדמיים, לדוגמא: לימודים ב-מכינה ל-לימודי הנדסה לבעל תעודת בגרות הומנית.

תכנית ה-לימודים ומערכת השעות נקבעות לפי ה-מקצועות שכל תלמיד צריך או רוצה ללמוד בהתאם ליכולתו האישית.

קיימות מכינות רבות מסוגים ומאפיינים שונים המציעות מגוון   מסלולי לימוד ותוכניות לימודים בהתאמה אישית, אשר נועדו לענות על הצרכים של הנרשמים. כל תלמיד יכול לבחור לעצמו מכינה   בהתאם למטרותיו ושאיפותיו.

קיימות מכינות ל-בגרות ב-מכינות ה- קדם אקדמיות ב-מכללות וב-אוניברסיטאות, שמטרתן לסייע ל-לומדים בהן לשפר או להשלים את תעודת ה-בגרות שלהם על מנת שיוכלו להתקבל ל-לימודים אקדמיים.

ה-לימודים נמשכים בין שלושה חודשים לשנתיים. יש אפשרות ללמוד לימודי יום או לימודי ערב ומספר המפגשים נקבע בהתאם לאינטנסיביות של הקורס (בכל מוסד היקף ה-לימודים, מקצועות ה-לימוד   ותנאי הקבלה שונים ומותאמים לצרכיו ולצורכי ה-תלמיד) .

יש מוסדות בהם לימודים ב-מכינה ה-קדם אקדמית ועמידה בהצלחה בבחינות הסיום   שלה, מהוות תחליף   ל-תעודת בגרות.   

קיימות מכינות כלליות הכוללות מגוון תחומים וקיימות מכינות קדם אקדמית ספציפיות המכינות את התלמיד להתקבל למסלול לימודים לתואר ספציפי כגון:

מכינה למדעי החברה והרוח – מסלול זה מתאים ל-תלמידים שמעונינים ללמוד מקצועות הנכללים   במסלול זה כמו: עבודה סוציאלית, חינוך, מדעי החברה, משפטים   וכוי.

מכינה אקדמית למדעי הטבע המיועדת למעונינים ללמוד מקצועות כמו: רפואה, רוקחות, כימיה, ביולוגיה, מדעי החיים ועוד.

מכינה למקצועות ההנדסה השונים ועוד.

מסיימי חלק מה-מכינות הספציפיות הנ"ל בהצלחה יכולים בסיום ה-לימודים להתקבל גם לפקולטות אחרות, זה כמובן מותנה בתחום ה-לימוד של ה-מכינה ושל מסלול   ה-לימודים אותו רוצה התלמיד ללמוד.

לגיל המועמד יש חשיבות בבחירת ה-מכינה. קיימות מכינות שניתן להתקבל אליהן רק מתחת לגיל 26, וישנם מסלולים מיוחדים המתאימים במיוחד לגילאי 30   או יותר.

ישנן   מכינות לעולים חדשים, מכינות ללקויי למידה   ועוד.

רצוי לבדוק מראש במנהלת ה-מכינה, אילו מוסדות לימוד אקדמיים מכירים בתעודותיה.

בנוסף, במידה ויודעים באיזה מוסד לימודים מעונינים ללמוד, אזי רצוי מאוד לבדוק במוסד המבוקש, באילו מכינות קדם אקדמיות הוא מכיר.

שכר הלימוד
גובה שכר ה-לימוד ב-מכינות תלוי בהיקף ה-לימודים המתוכנן ובסוג ה-מכינה בה רוצים ללמוד. בחלק מהמקרים, תלמידי ה-מכינה יכולים לקבל מלגת לימודים, זאת בהתאם לקריטריונים של ה-מכינה עצמה, בנוסף יכולים החיילים המשתחררים להשתמש בדמי הפיקדון הצבאי לתשלום שכר הלימוד.

מסלולי ה-לימודים במכינות ה-קדם אקדמיות מתחלקים כדלקמן :

  • מסלול לימודים חד שלבי – מכינה חד שלבית
  • מסלול לימודים דו שלבי - מכינה דו שלבית
  • מסלול לימודים דו שלבי מתוגבר
  • מסלול לימודים מדורג
  • פרוייקט השר
  • מכינה לגילאי שלושים פלוס
  • מכינה לעולים חדשים.
  • מכינות ספציפיות

פירוט המסלולים במכינות הקדם אקדמיות:

מסלול לימודים חד שלבי
מיועד לתלמידים החסרים עד 4 בחינות בגרות או לאלה שיש להם עד 14 יחידות לימוד ל-בגרות, ואשר עמדו בבחינה ה-פסיכומטרית בציון 400 או בבחינת מיון - מימ"ד בציון 400 ומעלה.
מסלול זה מתאים   ל-תלמידים המעונינים לשפר את ציוניהם ב-בגרות או לשדרג מקצוע קיים, או לעבור ממגמת לימודים אחת לאחרת כדי להגדיל את   סיכויי הקבלה למסלול מסוים. במסלול זה חייבים להבחן בבחינה ה-פסיכומטרית, למעט   מספר מכינות אליהן ניתן להתקבל   גם ללא פסיכומטרי. משך זמן הלימודים במסלול זה נע בין 6 ל - 10 חודשים.

מסלול לימודים דו שלבי
מיועד לתלמידים   בוגרי 10 עד 12 שנות לימוד, חסרי תעודת בגרות, או שחסרות להם יותר   מ - 14 יחידות לימוד או יותר מ - 4   מקצועות ל-בגרות, שעמדו במבחן מיון – מימ"ד בציון 350 ומעלה.  
מסלול לימודים זה אורך 16-18 חודשים.

מסלול לימודים דו שלבי מתוגבר
מיועד למועמדים בוגרי 10 שנות לימוד ומעלה, חסרי תעודת בגרות או שחסרות להם עד 18 יחידות לימוד, אשר הציון שלהם במבחן המימ"ד – מיון נמוך מ- 350
משך הלימודים 4 - 5 סמסטרים (כשנתיים)

מסלול לימודים מדורג   -   אינטנסיבית   מדורגת
מסלול לימודים זה   מתאים לבעלי ציון 350 לפחות בבחינת המימ"ד או ב-פסיכומטרי, המעונינים להשלים   ולהבחן במקצוע אחד עד שניים, במועד קיץ או חורף. מסלול מדורג נמשך עד 6 סמסטרים, תכנית חלקית. מכינה זו מיועדת ל-תלמידים המעונינים לשפר או להשלים את תעודת ה-בגרות בהדרגה, בקצב של עד 10 יחידות לימוד בשנת לימודים אחת.

מסלול פרויקט שר החינוך – "פרוייקט השר"
מיועד למסיימי תיכון- 12 שנות לימוד, שחסר להם ציון במקצוע אחד ל-תעודת ה-בגרות ושקיבלו מכתב החתום ע"י שר/ה   החינוך המאשר את מימון לימודיהם במקצוע החסר .

מכינות לעולים חדשים
עולים חדשים חווים בעיות השתלבות לא מעטות, עקב   קשיי שפה ותרבות שונים. מכינה זו נועדה עבורם בלבד במטרה לעזור להם למצות את יכולתם וכישוריהם. הלימודים מתנהלים בקצב איטי יותר וכוללים גם לימודי השפה העברית שנועדו לעזור להם בהמשך. פרטים מדויקים ניתן לקבל במוסד ה-לימודים בו רוצים ללמוד.  

מכינות לגילאי 30+
כשמה כן היא. מכינה זו נועדה לאנשים בגילאי 30 +

קהל מטרה ותנאי הרשמה
ה-מכינות ה-קדם אקדמיות מיועדות לצעירים אשר שרתו בצה"ל או בשירות הלאומי, ואשר לא סיימו את לימודיהם התיכוניים, או לא השלימו תעודת בגרות, או מעונינים לשפר את ציוניהם.
תנאי ההרשמה: בהתאם למסלולים שפורטו לעיל.

נושאי הלימוד כוללים
בין נושאי ה-לימוד: מקצועות תעודת הבגרות, בהתאם למכינה הספציפית ולנתונים האישיים.

משך הלימודים
משך הלימודים משתנה בהתאם לסוג המכינה והנתונים האישיים, ונמשך מ – 3 חודשים ועד שנתיים וחצי.

כיווני התפתחות וקידום מקצועי
לימודים אקדמיים, או לחילופין קבלה למקום עבודה הדורש רמת לימודים מינימלית.

מוסדות לימוד - לימודי מכינות

קורס פסיכומטרי

 
 
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום