בחר סוג תעודה:
בחר תחום לימודים:
בחר מסלול לימודים:
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום

אנציקלופדיית המקצועות

הסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית

 
לייעוץ לימודים לחץ/י כאן או התקשר: 072-2727300
 
 
מהות המקצוע
עבודה סוציאלית
הנה פעילות מקצועית מאורגנת לאבחון ולפתרון בעיות אשר בתחום תפקודם החברתי של בני-אדם. תכליתה של העבודה הסוציאלית להרבות משאבים העומדים לרשות בני-אדם, לסייע בעיצובה של פעילות הגומלין בין בני-האדם, להעצים את שליטתם על תנאי חייהם ולשפר את איכות חייהם.
 
 
 
מהות המקצוע
עבודה סוציאלית
הנה פעילות מקצועית מאורגנת לאבחון ולפתרון בעיות אשר בתחום תפקודם החברתי של בני-אדם. תכליתה של העבודה הסוציאלית להרבות משאבים העומדים לרשות בני-אדם, לסייע בעיצובה של פעילות הגומלין בין בני-האדם, להעצים את שליטתם על תנאי חייהם ולשפר את איכות חייהם. עבודה סוציאלית דרושה במיוחד במצבים של משבר, של שינויים אישיים וחברתיים, של מגבלות אישיות ושל קיפוח חברתי.
בימים אלה של משברים חברתיים-כלכליים, של תהליכים של גלובליזציה, עולה חשיבותה של העבודה הסוציאלית בהגנה על זכויותיו החברתיות של האדם. זכויות שעד עתה לא הוכרו בחוק יסוד בישראל. העבודה הסוציאלית מיוצגת כיום בכל תחומי החיים: עובדים סוציאליים משולבים בפעילות בשירותים ממשלתיים וציבוריים, ופועלים במחלקות לשירותים חברתיים, בבתי-ספר, במוסדות ילדים ונוער, בבתי-חולים, במרפאות (כלליות ופסיכיאטריות), בבתי-אבות, בשירותי מבחן, בבתי-סוהר, בשירותי הגירה וקליטה, בארגונים כלכליים ובמפעלי תעשיה, בצבא, ועוד.
עבודה סוציאלית הנה מקצוע צעיר יחסית, אך לערכי המקצוע ולעקרונותיו שורשים עמוקים במסורת היהודית, בתנועת ההתחדשות הלאומית ובתנועת הרפורמה החברתית שהתרחשה בעולם המערבי במחצית השניה של המאה התשע-עשרה. מקצוע זה יונק מבסיס ידע רחב שפותח במסגרת מדעי החברה וההתנהגות ומשתמש בגישה מדעית לפתרון בעיות ברמה של יחידים, משפחות, קבוצות, ארגונים וקהילות.
העובד הסוציאלי בזמננו פועל בשדה דינמי המצוי בשינויים מתמידים הן מסיבות פוליטיות-חברתיות-כלכליות והן מאחר שהידע שבידנו גדל והולך. המימרה "אין חדש תחת השמש" שרירה וקיימת, אולם, גם השינויים החברתיים מתרחשים במהירות רבה. סוגיות שלפני שנים מועטות לא עלו לתודעת הציבור ולא היוו זירה לפעילות של העבודה הסוציאלית הנם כיום במרכז העשייה. למשל, תחומי הגרנטולוגיה, התמכרויות, הגירה, בריאות וכדומה הם תחומי עשייה חדשים יחסית ב-עבודה סוציאלית. רבים מבין העוסקים בשדה לא למדו ולא הוכשרו לעסוק בתחום, אך המציאות כפתה זאת על העבודה הסוציאלית.

לעובדים הסוציאליים מחויבות חברתית ומקצועית לסייע לנזקקים, לעזור להם להתגבר על קשייהם ולמצות את הפוטנציאל האישי שלהם.

הלימודים משלבים עקרונות וערכים של עבודה סוציאלית עם הידע המדעי החדשני שנצבר במחקרים בשטח ובמעבדה.

קהל מטרה
לימודי הסבת אקדמאים ל-עבודה סוציאלית מיועדים למעונינים לעסוק ב-עבודה סוציאלית, סוציולוגים, פסיכולוגים, אנשי חינוך וחברה.


נושאי הלימוד כוללים
הסבת אקדמאים
 ל-עבודה סוציאלית מחייבת רכישת מושגי יסוד במדעי החברה וההתנהגות, הבנת התפתחותו הנורמלית של האדם ותופעות פתולוגיות, הכרת מערכת השירותים הסוציאליים ועוד. במוקד ההכשרה עומדים ערכים, עקרונות ושיטות של פעולה מקצועית. הידע והמיומנויות מוקנים במסגרת קורסים עיוניים וע"י התנסות בתנאי שדה ומעבדה.
במסגרת לימודי הסבת אקדמאים ל-עבודה סוציאלית מוצעות שתי מגמות, מגמת הלימודים הכללית ומגמה בארגון ומנהל קהילתי, המקנה התמחות מיוחדת בתחום העבודה עם קבוצות וארגונים במישור הקהילתי ומכשירה בעלי תפקידים בשירותים חברתיים ובמנהל קהילתי, כגון: מתנ”סים, ארגונים לעזרה עצמית וכדומה.
לימודי הסבת אקדמאים ל-עבודה סוציאלית נחלקים למספר תחומי לימוד כדלקמן:
לימודי רווחה חברתית, חוק, מדיניות ושירותים - מבוא לרווחה חברתית, מדינת הרווחה בישראל, מבוא למשפט, המסגרת החוקית והמוסדית של שירותי הרווחה, המערכות לאבטחת הכנסה בישראל, מבנים ותפקודם בארגוני רווחה, היבטים חוקיים של שירותים טיפוליים, סוציולוגיה של החברה הישראלית ועוד
תיאוריה ושיטות התערבות ב-עבודה סוציאלית - שיטות ב-עבודה סוציאלית, תיאוריה של פרקטיקה, יחסים בינאישיים בקבוצה, הוראת שדה מודרכת, אתיקה בהתערבות בעבודה סוציאלית ועוד.
לימודים בסיסיים – מבוא לסוציולוגיה, מבוא לאנתרופולוגיה, מושגי יסוד בפסיכולוגיה, מבוא לכלכלה, פסיכולוגיה התפתחותית, מבוא למחשבים, מבוא לסטטיסטיקה, פסיכופתולוגיה, סטייה חברתית, תיאוריות של אישיות, המשפחה כמערכת, ההיבט הקהילתי ב-עבודה סוציאלית, מישור המשפחה, מישור הקבוצה ועוד.

במהלך לימודי הסבת אקדמאים ל-עבודה סוציאלית עובר הסטודנט הכשרה מעשית, בעבודה בשירותים חברתיים שונים, תוך קבלת הדרכה אישית, ובכך משולבים הלימודים האקדמיים עם התנסות מעשית בטיפול.

הערה: נושאי הלימוד הנ"ל הם כלליים ואינם משקפים נושאי לימוד במוסד ספציפי. לנתוני הרשמה יש לבדוק במסלולי ה-לימודים של המוסדות המבוקשים.

משך הלימודים
לימודי תואר B.A ב-עבודה סוציאלית נמשכים 3 שנים.

תעודה
תואר B.A ב-עבודה סוציאלית או B.S.W ב-עבודה סוציאלית.

כיווני התפתחות וקידום מקצועי
תואר שני ב-עבודה סוציאלית
תואר ראשון בפסיכולוגיה
תואר ראשון במדעי ההתנהגות

מקצועות העיסוק
עובד / ת סוציאלי / ת.

מקומות עיסוק
תחומי ההתמחות של הלומדים לתפקידים בשירותים החברתיים הם: מוסדות לילדים ונוער, לשכות לשירותים חברתיים, בתי חולים, מוסדות פסיכיאטריים, תחנות ייעוץ לנישואין ולמשפחה, מפעלי תעשייה, שירותים וקליטת עליה, מתנ"סים, ארגונים לעזרה עצמית ועוד...