בחר סוג תעודה:
בחר תחום לימודים:
בחר מסלול לימודים:
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום

אנציקלופדיית המקצועות

בודקי תוכנה QA, אבטחת איכות

 
לייעוץ לימודים לחץ/י כאן או התקשר: 072-2727300
 
 
מהות המקצוע
תחום אבטחת איכות (או הבטחת איכות) המכונה גם Quality Assurance, ובקיצור QA, מתייחס לתחום בודקי תוכנה, בו נבדקת יעילותן של תוכנות הנמצאות בשימוש בארגון, בין אם המוצר המוגמר הוא התוכנות עצמן ובין אם הן משמשות כלי עזר למשימות שונות המתבצעות בארגון
 
 
 
מהות המקצוע
תחום אבטחת איכות (או הבטחת איכות) המכונה גם Quality Assurance, ובקיצור QA, מתייחס לתחום בודקי תוכנה, בו נבדקת יעילותן של תוכנות הנמצאות בשימוש בארגון, בין אם המוצר המוגמר הוא התוכנות עצמן ובין אם הן משמשות כלי עזר למשימות שונות המתבצעות בארגון, כגון: רכש, גיוס וניהול משאבי אנוש, ופעילויות מגוונות בתחום מערכות המידע. חשיבות בדיקת התוכנה היא בכך שהיא מספקת מקור השוואה בין תפקודה של התוכנה בפועל לבין מטרותיה וייעודה אשר הוגדרו במתודולוגיות נהלים ובעבודה מול כלי פיתוח חדשים. עבודת בודק תוכנה כרוכה בתהליך שלבי, החל משלב התכנון ועד לסיכום ולניתוח קבלת החלטות, ונעשה ע"י בודק תוכנה האמון מתוקף סמכותו המקצועית על איכות התוכנה ותפקודה. לשם ביצוע תהליך הבדיקה, על בודקי תוכנה להיות בקיאים בעבודה מול בסיסי נתונים, בעלי הכרות עם שפות תכנה וניתוח מערכות ובעלי יכולת שימוש בכלי בדיקה אוטומטיים ועבודה מול מחלקת הפיתוח באירגון. כל זאת כאשר מטרת תפקידו של בודק תוכנה היא אבטחת איכות QA של הפעילות המהווה את ליבת עיסוקו של הארגון.
חיוניות בדיק האיכות QA עולה כאשר מדובר בבדיקת תוכנה שהינה בגדר המוצר המוגמר של החברה שהביצועים ואיכות המוצר מגדירים את פניה, כי אז ניכרת השפעה ישירה על מחזור המכירות ועל רווחי החברה.
בשלב הפרלימינארי נמדד הפער בין הרצוי למצוי ומידת התאמתו לדרישות הלקוח, ומאוחר יותר מתבצעות בדיקות התוכנה QA אף בבית הלקוח. היתרונות בבדיקת התוכנה QA טמונות ביכולת איתור ותיקון תקלות בתוכנה ובהמשך הפיתוח בעולם טכנולוגי המתפתח כל העת ובקצב מהיר. 
 
קהל מטרה
קורס בודקי תוכנה נועד להכשיר בודקי תוכנה להשתלבות בארגונים בתפקיד מרכזי זה ולכן ההכשרה הניתנת היא הן ברמה התיאורטית והן ברמה המעשית. ישנם מוסדות אשר תנאי הקבלה שלהם הוא ידע בסיסי  באנגלית והפעלת מחשב ברמה ממוצעת  ואילו מוסדות אחרים מייעדים את הקורס לבעלי רקע במחשבים כגון: תכנות, תקשורת, מדעי המחשב.

נושאי ה-לימוד כוללים
מתודולוגיות, מערכות הפעלה UNIX ,WIN, ארכיטקטורה של מערכות, טכניקות בדיקה דינמיות וסטטיסטיות  ושיטות בדיקה, עבודה עם בסיסי נתונים ושאילתות SQL, עבודה עם שפות תכנות וסקריפטים (SQL SERVER, VB, JAVA), שימוש בכלי ניהול הבדיקות, White and Black Box Testing, כלי ניהול והרצת בדיקות אוטומטיות QTP, כלי בדיקות ביצועים, בדיקות מבוססות על ניתוח סיכונים ניתוח מערכות, תכנון בדיקות, הכנת סביבת בדיקות, לימוד אפליקציות תקשורת, חקירת פרוטוקולי תקשורת, ועוד.
 
הערה: נושאי הלימוד הנ"ל הם כלליים ואינם משקפים נושאי לימוד במוסד ספציפי. לנתוני הרשמה יש לבדוק במסלולי ה-לימודים של המוסדות המבוקשים.

משך ה-לימודים
לימודי תעודה נמשכים בין מספר שבועות ועד ל-8 חודשים עד שנה.
לימודים לתואר הנדסאי נמשכים שנתיים

תעודה
- תעודת גמר מטעם המכללה, ישנן מכללות המעניקות בנוסף תעודה מטעם מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע).
ישנן מכללות בהן מסמיכים למבחנים של מיקרוסופט שהעומדים בהם בהצלחה מקבלים תואר בינלאומי מטעם מיקרוסופט.
בסיום קורס בודקי תוכנה מוענקת תעודת הסמכה בודק תוכנה מוסמך\ מומחה בדיקות תוכנה\בודק תוכנה מארגון הבודקים הבינלאומי ISQTB (מותנה במעבר מבחן ההסמכה) \מהנדס בדיקות QA
- דיפלומה הנדסאי תעשייה וניהול בהתמחות ניהול איכות
 
כיווני התפתחות וקידום מקצועי
כיווני ההתפתחות המקצועיים מצויים בעיקר בספקטרום רחב של כל הקשור ב-אבטחת איכות ובקרת האיכות, החל מקביעת נהלי עבודה לתחומי אבטחת איכות ובקרת איכות, ניהול מערך ביקורת האיכות בארגונים שונים, אחריות על תהליכי התכנון, הביצוע והבקרה של תחום האיכות בחברה באמצעות איסוף וניתוח נתונים, וכלה בהתפתחות בתחום של תכנון בדיקות תכנה, ביצוע בדיקות ואף תחומי תכנות אשר דורשים מן הבודק הפגנת יכולות תכנותיות.
לימודים בתחומים משיקים לתעודות גמר, דיפלומה הנדסאי או תואר ראשון במקצועות המחשב ותחומי ההנדסה.
 
מקצועות העיסוק
בודק תוכנה
 
מקומות עיסוק
חברות מחשבים
חברות הי טק
חברות תוכנה
חברות ציבוריות / ממשלתיות
מוסדות פיננסיים, מוסדות רפואיים, חינוכיים, חברות ביטוח, מפעלי תעשייה ועוד.