בחר סוג תעודה:
בחר תחום לימודים:
בחר מסלול לימודים:
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום

אנציקלופדיית המקצועות

לימודי פסיכומטרי

 
לייעוץ לימודים לחץ/י כאן או התקשר: 072-2727300
 
 

רקע כללי
ה-מבחן ה-פסיכומטרי משמש כלי להערכה ולמיון מועמדים המבקשים ללמוד ב-מוסד להשכלה גבוהה. זהו כלי המיון וההערכה האמין ביותר שקיים היום, המאפשר לדרג ע"פ סולם מיון אחיד אתהמועמדים ללימודים. לשם כך קיימים לימודי הכנה לפסיכומטרי. השילוב של ציון תעודת ה-בגרות והציון ב-מבחן ה-פסיכומטרי מהווה את המדד היעיל ביותר להצלחה, ציון זה נקרא ציון הסכם או ציון התאמה.

קרא עוד

 
 
רקע כללי
ה-מבחן ה-פסיכומטרי משמש כלי להערכה ולמיון מועמדים המבקשים ללמוד ב-מוסד להשכלה גבוהה. זהו כלי המיון וההערכה האמין ביותר שקיים היום, המאפשר לדרג ע"פ סולם מיון אחיד את   המועמדים ללימודים. לשם כך קיימים לימודי הכנה לפסיכומטרי. השילוב של ציון תעודת ה-בגרות והציון ב-מבחן ה-פסיכומטרי מהווה את המדד היעיל ביותר להצלחה, ציון זה נקרא ציון הסכם או ציון התאמה.

ה-מבחן ה-פסיכומטרי בודק יכולות בשלושה תחומים:

 • חשיבה מילולית
 •   חשיבה כמותית
 • אנגלית

מטרתו של מבחן פסיכומטרי היא לשמש אמצעי יעיל למיון של מועמדים וחיזוי מידת יכולתם להצליח ב-לימודים ה-אקדמיים (עד עתה, הוא מוכיח את עצמו ככלי חיזוי יעיל). בכל פקולטה יש מספר מוגבל של מקומות ומוסד ה-לימודים יעדיף שהמקומות הללו יאוישו ע"י תלמידים שיש סיכוי רב כי יצליחו לסיים את ה-לימודים ולא ינשרו באמצע דרך. לכן קיימים לימודי הכנה לפסיכומטרי. הבחינה בודקת באופן עקיף גם תכונות אופי כגון: עמידה במצבי לחץ,   עמידה בלוחות זמנים, תכנון זמן, קבלת החלטות ועוד. ואולם חשוב להבין כי מבחן פסיכומטרי אינו מבחן אינטליגנציה.

הגוף האחראי לכתיבת ובדיקת הבחינות   הוא "המרכז הארצי לבחינות ולהערכה" . גוף זה הוקם ע"י האוניברסיטאות.

מבנה הבחינה הפסיכומטרית

בחינה פסיכומטרית כוללת 8 פרקים (אך רק 6 משמשים לקביעת הציון).
שני פרקים בכל אחד משלושת התחומים:

 • חשיבה מילולית בה נבדקים העושר הלשוני, אוצר מילים, אנלוגיות, לוגיקה, יכולת הבנה וניתוח של טקסט.
 • חשיבה כמותית הכוללת מגוון שאלות באלגברה, בגיאומטריה, בעיות מתמטיות,   ניתוח נתונים המוצגים בצורות שונות, כמו טבלאות, תרשימים וגרפים מסוגים שונים.
 • אנגלית בה נבדקת השליטה בשפה, אוצר המילים, ניסוח, יכולת קריאה, הבנה וניתוח של טקסט, אילו יאפשרו למוסד ה-לימודים לקבוע אם יש צורך בקורסים לשיפור רמת ה-אנגלית או לזכות את הסטודנט בפטור מ-לימודי אנגלית במהלך הלימודים האקדמיים.

בנוסף, ישנם שני פרקי ניסיון ב-בחינה פסיכומטרית אשר יכולים להופיע בשניים מתוך שלושת התחומים הנ"ל. פרקי ניסיון (פיילוט) אלה נועדו לצורך השוואת הרמות בין המועדים השונים ולצורך בדיקת איכות של שאלות חדשות כאפשרות הוגנת לשימוש עתידי. על שאלות אלו לא ניתן ציון ולנבחנים אין אפשרות לדעת מהם פרקי הניסיון).
לכל פרק בבחינה מוקצות 25 דקות לפתרון.   הבחינה נמשכת שלוש שעות ועשרים דקות ללא הפסקות. כל השאלות הן בשיטת המבחן האמריקאי דהיינו: בחירת תשובה נכונה מתוך 4 אפשרויות ברמות קושי שונות:   נמוכה, בינונית וגבוהה.

תהליך ההרשמה ל-מבחן ה-פסיכומטרי
ל-בחינה ה-פסיכומטרית נרשמים ישירות דרך המרכז הארצי לבחינות והערכה, ת.ד. 26015, ירושלים 91260 , ניתן לבצע את ההרשמה גם דרך האתר שלהם באינטרנט: WWW.NITE.ORG.IL   אין צורך להירשם קודם ל-מוסד אקדמי ומי שכבר נרשם ללימודים, יכול לבקש להעביר את הציון גם למוסד אליו נרשם.

יש לרכוש את "ערכת ההרשמה" ל-בחינה ה-פסיכומטרית, ערכה זו כוללת:

 • טופס הרשמה בו מציינים, בין היתר, את המועד הרצוי ואת האזור בו רוצים להבחן. 
 •   כל המידע הנחוץ לשם ביצוע הבחינה כולל בחינה לדוגמא.
 • טופס אגרת מבחן בסך 450 ₪  

את ערכת ההרשמה ל-מבחן ה-פסיכומטרי ניתן לרכוש באמצעות פנייה ישירה למרכז הארצי לבחינות והערכה או לחילופין ניתן לרכשה בחנויות הספרים ב-מכללות, ב-אוניברסיטאיות, ברשת סטימצקי, צומת ספרים ועוד. את טופס ההרשמה המלא בצירוף אגרת המבחן המשולמת יש לשלוח למרכז הארצי. לאחר שטופס ההרשמה נקלט במרכז הארצי, יקבל הנבחן לביתו מועד זימון לבחינה וציון מקום בו יבחן. חשוב לוודא כי הפרטים בטופס מדויקים. את מועד הבחינה ניתן   לשנות במרכז הזימונים של המרכז הארצי, בטלפון או בכתב.

במידה ורוצים לבטל את ההרשמה לבחינה, יש צורך לשלוח פנייה על כך בדואר רשום בלבד. הרשמה מאוחרת לבחינה אפשרית עד שבעה ימי עבודה לפני מועד הבחינה. במקרה זה, דמי ההרשמה יהיו גבוהים מהרגיל . במקרים חריגים ביותר תיתכן הרשמה גם ביום הבחינה ואולם אז דמי ההרשמה יהיו הגבוהים ביותר ומקום הבחינה יקבע על ידם. את הציון יקבל הנבחן בדואר לביתו כחודש לאחר הבחינה. ניתן לקבל את הציון גם באתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה, בכתובת WWW.NITE.ORG.IL  

המועדים בהם מתקיים ה-מבחן ה-פסיכומטרי
ה-מבחן ה-פסיכומטרי מתקיים בדרך כלל בחמישה מועדים שונים במהלך השנה: בחודשים: פברואר, אפריל, יולי, אוקטובר ודצמבר.
מי שאינו רוצה או אינו יכול לבצע את ה-בחינה ה-פסיכומטרית בשפה העברית, יש באפשרותו להבחן בשפה   אחרת. לשם כך יש צורך לבדוק באיזה מועד מתקיימת בחינה בשפה הרצויה . לקביעת מועד הבחינה, רצוי לברר במוסד הלימודים הרצוי את המועד המתאים להבחן בו, בהתאם למועד ההרשמה לשנת הלימודים הקרובה, לרוב, רצוי לבצע את הבחינה עד אפריל.   ניתן להיבחן ב-בחינה ה-פסיכומטרית מס' פעמים, ללא הגבלה, והציון הנחשב הוא הגבוה ביותר שהתקבל. בין בחינה לבחינה יש "תקופת צינון" בה לא ניתן להיבחן שוב, של 4 חודשים. תוצאות ה-מבחן ה-פסיכומטרי תקפות לצורך קבלה ללימודים ב-מכללות וב-אוניברסיטאות למשך 10-7   שנים, תלוי במוסד.

המקומות בהם מתקיים ה-מבחן ה-פסיכומטרי
ה-מבחן ה-פסיכומטרי נערך בערים: ירושלים, ת"א, חיפה, באר שבע, אילת ועוד. הוא מתקיים באוניברסיטאות / במכללות שבאותן ערים. הנבחן בוחר את המקום בו ברצונו להבחן בלי קשר למוסד אליו ברצונו להירשם.

ציון הבחינה הפסיכומטרית ומשמעותו
הנבחנים מקבלים 4 ציונים. הציון הכללי (ממוצע משוקלל) ב-בחינה ה-פסיכומטרית נע בין 200 שהוא הנמוך ביותר ל- 800 שהוא הציון הגבוה ביותר.כשממוצע הציונים עומד על כ-540.   בנוסף, מקבלים הנבחנים ציון בנפרד על כל אחד משלושת התחומים בבחינה.

הציונים בכל תחום נעים בין 50 הנמוך ביותר ל   150 הגבוה ביותר. חלקם היחסי של התחומים השונים בציון הכולל הוא כדלקמן:

 • חשיבה כמותית   40%
 • חשיבה מילולית   40%  
 • אנגלית 20%

ציון של 134 ומעלה בבחינה ב-אנגלית מזכה את הנבחן בפטור מ-לימודי אנגלית. ציון נמוך מזה מחייב לימודי אנגלית. מס' הקורסים נע מ-1 עד 3 קורסים בהתאם לציון. לימודי ה-אנגלית במוסדות ל-השכלה גבוהה אינם מזכים בנקודות אקדמיות. ציון נמוך, פחות מ 84, בדרך כלל אינו מאפשר להתקבל ל-לימודים ב-מוסד אקדמי. כל שאלה באותו תחום מקבלת   ניקוד זהה, ואין זה משנה אם היא קלה או קשה, על כן חשוב, במהלך ה-בחינה ה-פסיכומטרית, לענות נכון על שאלות רבות יותר בדרגת קושי נמוכה ובינונית ופחות חשוב להתעכב על שאלות קשות. לאחר מתן הניקוד לכל מבחן,   מושוות   מספר התשובות הנכונות בכל תחום לאלה של הנבחנים האחרים שענו נכונה ולנבחנים שנבחנו בעבר ובהתאם מוענק ציון לפי נוסחה מסוימת.

הציון הסופי ב-מבחן ה-פסיכומטרי, גם אם הוא נחשב גבוה, הוא לא תמיד מאפשר להתקבל לפקולטה אליה מנסים להתקבל במוסד הרצוי. לכל פקולטה יש ציון קבלה משלה. כמו כן, סף הקבלה למוסד ולפקולטה מסוימת נקבעים על פי מספר המועמדים שנרשמו לאותה פקולטה באותה השנה, מס' המקומות שיש בפקולטה ורמת המועמדים. ככל שמספר המועמדים רב יותר וככל שרמתם גבוהה, סף הקבלה יהיה גבוה יותר.

בכל שנה משתנה סף הקבלה במוסדות הלימוד והוא משתנה ממוסד למוסד. לרוב, מחושב ציון הקבלה לחוגים השונים, משקלול ציוני הבגרות יחד עם ציוני הפסיכומטרי ומתקבל ציון שנקרא "ציון סכם" או "ציון   התאמה".  אפשרויות הקבלה למוסדות השונים רבות ומגוונות, לכן, במידה וידוע לכם מה אתם רוצים ללמוד והיכן אתם רוצים ללמוד, ולפני השלמה או שיפור ציוני תעודת ה-בגרות ולפני לימודים ל-בחינה ה-פסיכומטרית, רצוי לבדוק מהם תנאי הקבלה לחוג ספציפי, במוסד בו אתם רוצים ללמוד. הדרישות מפורטות באתר .

קהל מטרה
לימודי הכנה לפסיכומטרי מיועדים לתלמידים שמעונינים להתקבל ללימודים במוסד כלשהו ל-השכלה גבוהה, תלמידים המעונינים לשפר את סיכויי קבלתם לחוגים מסוימים.

הערה: נושאי הלימוד הנ"ל הם כלליים ואינם משקפים נושאי לימוד במוסד ספציפי. לנתוני הרשמה יש לבדוק במסלולי ה-לימודים של המוסדות המבוקשים.

משך הלימודים
היקף לימודי ה-הכנה לפסיכומטרי משתנה בהתאם לסוג המכינה, כשמשך הלימודים יכול לנוע בין חודשיים לשלושה חודשים.
מספר המפגשים השבועיים בלימודי הכנה לפסיכומטרי משתנה בהתאם לאינטנסיביות של הקורס.

תעודה
ציון פסיכומטרי.

כיווני התפתחות וקידום מקצועי
לימודים אקדמיים.

מקצועות העיסוק
לימודי הכנה לפסיכומטרי מהווים הכנה להמשך לימודים ב-מוסדות להשכלה גבוהה.

מוסדות לימוד - הכנה לפסיכומטרי