בחר סוג תעודה:
בחר תחום לימודים:
בחר מסלול לימודים:
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום

אנציקלופדיית המקצועות

לימודי ביולוגיה

 

ביולוגיה - תואר ראשון להנדסאים

מהות המקצוע
הביולוגיה משלבת מחקר מתקדם בכל תחומי החיים, פיתוח שיטות חדשניות של ההנדסה בשנים האחרונות הביא לתגליות מדעיות חשובות כמו פענוח רצף הגנום האנושי, פריצות דרך יישומיות בתחום הביוטכנולוגיה ועוד.
כתוצאה מכל אילו הפכה הביולוגיה לתחום מרכזי, המהווה צומת של תחומי מדע והנדסה.
מדעי הביולוגיה עברו שינוי בעקבות מהפכת הגנום, אשר המייצרת כמות אדירה של נתונים אודות החומר התורשתי שכל תא חי מכיל.
עיבוד נתונים אלו וסינונם לשם קבלת מידע שבכוחו להביא תועלת לאנושות, תלויים ב"פרוטאומיקה" - חקר חלבוני הגנים. העושה שימוש בכלים חדישים ומגוונים באפיון אינטראקציות חלבון - חלבון ומבנה חלבונים.
תחומים נוספים כגון: חקר "תאי גזע", תכנון מתוחכם של תרופות, למדע העצבים, וייעודו להשלים את ה"ביוגרפיה" של אורגניזמים חיים ברמה התאית והמולקולרית, ולשפוך אור על הכללים הקובעים את התנהגותם בתוך סביבתם הטבעית, בחקר תפקוד המוח, על היבטיו השונים ועוד.

מגמת לימודים זו מקנה ידע בסיסי וגישה לבעיות ברמה המולקולרית, תאית, אורגניזמית ועל-אורגניזמית (סביבתית) בתחומים של: ביו-כימיה, גנטיקה, בוטניקה, זואולוגיה, מיקרו-ביולוגיה, פיזיולוגיה וביולוגיה סביבתית.
הביולוגיה נמצאת כיום במרכזה של מהפכה המשפיעה גם על נושאי ההוראה והמחקר בחלק מהתחומים הבאים: הנדסה גנטית, חקר המוח וההתנהגות, אוקינוגראפיה, חקר סביבת האדם ושמירתה ועוד.

עיסוק בתחומי הביולוגיה ומדעי החיים מחייב תכנון וחשיבה על המשך לימודים לתואר שני, ו/או לחילופין שילוב דוגמת השילובים המפורטים בהמשך, אשר פותחים מגוון אפשרויות קידום והתפתחות מקצועית ומדעית.

את לימודי התואר הראשון בביולוגיה ניתן לשלב עם מספר מקצועות נוספים כגון:
לימודי ביולוגיה ופסיכולוגיה – פסיכוביולוגיה. לימודים אלה מתמקדים בבסיס הביולוגי של ההתנהגות.
לימודי ביולוגיה ומדעי המחשב - ביואינפורמטיקה

הלימודים לתואר שני פותחים אפשרויות לימוד בקשת רחבה מאוד של נושאים ותחומים ובהם:

לימודי אבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה – לימוד והבנה של תהליכים אבולוציוניים, אקולוגיים, גיאוגרפיים ואקלימיים שעיצבו ומעצבים את כדור הארץ והחיים בו. לימודים אלה מכשירים לעבודה ומחקר באקולוגיה בסיסית ויישומית

לימודי ביוכימיה מבנית ומולקולרית – נושאי המחקר בתחום זה הם רבים וביניהם ניתן למצוא: מחקר ברמת התא הבודד, בקרה הורמונלית, רצפטורים, תהליכי בקרה ברמת סינטזת חלבונים, תהליכים מולקולריים במוח, ביוכימיה של הראייה, החדרה מכוונת של מולקולות לתוך תאים, אונקוגנים, תרופות אנטי סרטניות, ותהליכי מות תאי מתוכנן, ביוטכנולוגיה, נוירוביוכימיה, תהליכים בשחרור נוירוטרנסמיטורים בתאי עצב ומערכות שחרור חלופיות, מנגנונים מולקולריים של טרנספורט, ביוכימיה של מלריה, ביוכימיה של חלבונים, ביוכימיה של פוטוסינטזה, ביוסינתזה של צלולוז, ביוכימיה התפתחותית של העור, נושאים בביואינפורמטיקה ועוד.

לימודי ביולוגיה תאית והתפתחותית (זואולוגיה) – מסלול לימודים זה עוסק במחקר ברמת התא, בעל החיים השלם ואוכלוסיות בעלי חיים מהיבטים רבים כגון: אבולוציה, מנגנוני התנהגות, מארג מזון, מנגנוני ארס, פיזיולוגיה של רבייה, התפתחות עוברית, פיזיולוגיה סביבתית, מנגנוני כאב ועוד.

לימודי גנטיקה – מחקר הגנטיקה מתרחש בשלושה מישורים:
מחקר בסיסי שמטרתו להבין כיצד פועל ה DNA בשיתוף עם הסובב אותו בתא, בפרט ובעולם החיצוני, זאת כדי לכוון את התפתחות הייצור החי על כל תכונותיו ופעולותיו ולאפשר את המשך ההתפתחות האבולוציונית.
מחקר שימושי המסתמך על המחקר הבסיסי כדי להשיג את ההבנה הגנטית המיוחדת הדרושה להגברת היכולת לטפל בבעיות שמעמידה ישותו הביולוגית של האדם, הצמחים ובעלי החיים לקיומו ורווחתו של המין האנושי לשימור עולם החי בכדור הארץ.
בתחום הפיתוח מנסים ליישם הבנה גנטית להשגת יעדים ומטלות מבחינה אנושית, חקלאית, אקולוגית, תעשייתית ועוד.

לימודי מדעי המוח וההתנהגות - מסלול זה עוסק בנושאים הקשורים למערכת העצבים ברמה המולקולרית, התאית, רשתות הנוירונים ואנטומיה של מערכת העצבים ועד לרמה ההתנהגותית.

לימודי מדעי הצמח (בוטניקה) – בין נושאי הלימוד בתחום זה ניתן למצוא: פיזיולוגיה של גידול צמחים בתנאים מבוקרים, מהות הפיזיולוגיה של העמידות למלח, לימוד אינטראקציה בין צמחים ותוקפיהם ברמות הביוכימית, הביולוגית מולקולרית, הבנת מנגנוני התפתחות ודיפרנציאציה ברמת המבנה וברמה מולקולרית כימית.
מדעי הצמח מהווים בסיס חשוב ביותר בביוטכנולוגיה, בהבנת האקולוגיה ולמחקר ברוב נושאי מדעי החיים.

קהל מטרה ותנאי הרשמה
למעונינים ללמוד, להכיר ולעבוד בתחומי מדעי החיים, הביולוגיה, גנטיקה ובשילובים האפשריים עם מדעי המחשב, פסיכולוגיה ועוד.
תנאי הרשמה: תעודת בגרות (רצוי שהבגרות תהיה ריאלית, או לחילופין יש לבצע השלמות או מכינות מתאימות.) , פסיכומטרי בציון 600 ומעלה.

נושאי הלימוד כוללים
בתחום לימודי היסוד במדעי הטבע הלימודים כוללים: כימיה כללית, כימיה פיסיקלית, כימיה אורגנית, יסודות ההסתברות והניתוח הסטטיסטי, תכנות בסיסי, מתמטיקה – חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, פיסיקה ועוד.
בתחומי הביולוגיה הלימודים כוללים: מתא לאורגניזמים, ביוכימיה של התא, גנטיקה כללית, אקולוגיה וביולוגיה של אוכלוסיות, ביולוגיה מולקולרית, מדעי הצמח – בוטניקה, מיקרוביולוגיה, פיזיולוגיה, תהליכים בהתפתחות עוברית, נוירוביולוגיה ומדעי המוח, ועוד.

הערה
תנאי ההרשמה ונושאי הלימוד הנ"ל הם כלליים ואינם משקפים תנאי הרשמה ונושאי לימוד במוסד ספציפי. לנתונים מדויקים מומלץ לבדוק במסלול הלימודים של מוסד מבוקש.

משך הלימודים
לימודי התואר נמשכים שלוש שנים וניתנים לשילוב עם תעודת הוראה.
בתום הלימודים האקדמיים מקבלים תואר בוגר B.A. או B.Sc במדעי החיים ובביולוגיה.

תעודה
בתום הלימודים האקדמיים מקבלים תואר בוגר B.A. או B.Sc במדעי החיים ובביולוגיה.

כיווני התפתחות וקידום מקצועי
לימודים לתארים מתקדמים ועיסוק במחקר.
לימודי מדעי המחשב והתמחות בתחום הביואינפורמטיקה.
לימודי פסיכולוגיה והתמחות בפסיכוביולוגיה.
לימוד לתעודת הוראה.
לימודי וטרינריה.
לימודים בתחומי מקצועות החקלאות.

מקצועות העיסוק
מרצה.
ביולוג.
חוקר.

מקומות עיסוק
אוניברסיטאות.
מכוני מחקר בתחומי הביולוגיה, הבוטניקה, הגנטיקה ועוד.
חברות היי טק בתחומי הביואינפורמטיקה.