בחר סוג תעודה:
בחר תחום לימודים:
בחר מסלול לימודים:
השאר/י פרטים ויועץ לימודים אישי יצור איתך קשר תוך דקות בטלפון! או התקשר/י לטלפון
072-2727300. השירות הינו חינם!
 
הריני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מאתר זום

אנציקלופדיית המקצועות

הכנה לבגרות

 
לייעוץ לימודים לחץ/י כאן או התקשר: 072-2727300
 
 

רקע כללי
תעודת ה-בגרות מוענקת לכל תלמיד שסיים את בית ספר התיכון ועמד בהצלחה בדרישות הלימודיות וב-בחינות ה-בגרות. מסגרת לימודים זו קרויה אינטרנית. התעודה מוענקת ע"י משרד החינוך המהווה גוף ממלכתי<ובית הספר בו למד התלמיד.

קרא עוד

 
 
צור קשר עם המוסדות המסומנים
הריני מסכים לתנאי השימוש באתר
לשיחת ייעוץ חינם, מלא מס' טלפון:  
חיפשת הכנה לבגרות, גוש דן ותל אביב, צפון הארץ (הגליל והגולן), באר שבע והדרום, ירושלים והסביבה, כל הארץ, מישור החוף והדרום, השרון, חיפה והסביבה
נמצאו 1 מוסדות המתאימים לחיפוש.
צור קשר עם המוסדות המסומנים
הריני מסכים לתנאי השימוש באתר

לימודים לתעודת בגרות

רקע כללי
תעודת ה-בגרות מוענקת לכל תלמיד שסיים את בית ספר התיכון ועמד בהצלחה בדרישות הלימודיות וב-בחינות ה-בגרות. מסגרת לימודים זו קרויה אינטרנית. התעודה מוענקת ע"י משרד החינוך המהווה גוף ממלכתי   ובית הספר בו למד התלמיד. במהלך הלימודים בבית ספר תיכון מכתה י' – י"ב ניגשים התלמידים ל-בחינות הבגרות.  הציון הסופי של כל מקצוע ב-תעודת הבגרות, מורכב משילוב (שקלול) של ציון המגן, הניתן ע"י בית הספר עם ציון הבחינה הממלכתית החיצונית של משרד החינוך.

רמות הלימוד ו-תעודת הבגרות מוגדרות ביחידות לימוד. אילו מציינות את היקף שעות הלימוד במקצוע, היקף החומר הנלמד ורמת הקושי של הבחינה. טווח הרמות נע בין 1 יחידת לימוד (הנמוך ביותר)   ל- 5 יחידות לימוד (הרמה הגבוהה ביותר).

בחינות בגרות אקסטרניות
תלמידים שלא סיימו בית ספר תיכון, יכולים להיבחן בבחינות הבגרות במסלול שנקרא אקסטרני. מסלול זה הנו חיצוני ומתקיים באמצעות בתי ספר פרטיים, המעניקים הכנה ממוקדת לבחינות הבגרות. בנוסף, קיימות מכינות הכנה לבגרות הפועלות ב-מכינות קדם אקדמיות ב-מכללות השונות   וב-אוניברסיטאות. ציוני ה-בגרות של הנבחנים במסלול האקסטרני, הכנה לבגרויות, נקבעים ע"י תוצאת בחינת ה-בגרות בלבד.

נבחנים במסלול האקסטרני (מעל גיל 16 ), הכנה לבגרות, נדרשים לפתוח תיק נבחן חיצוני. את התיק פותחים ב"שלוחות לבחינות" של משרד החינוך, הפזורות בכל רחבי הארץ. ההרשמה לבחינות מתבצעת על ידי תשלום (בבנק הדואר) של שוברי ההרשמה עבור המקצועות שבהם רוצה הנבחן להיבחן במועד המסוים. במסגרות הפרטיות ובמכינות השונות, הכנה לבגרויות,   קיים גיוון רב ב-מקצועות ה-לימוד וברמות ה-לימוד. מסגרות אלה שואפות, ע"י שימוש בשיטות לימוד ייחודיות ואיכותיות, להכין היטב את התלמידים לקראת בחינות ה-בגרויות במטרה להצליח בהן. ישנן מסגרות   שמתמקדות רק ב-הכנה לבגרות במקצועות מרכזיים כגון: אנגלית, מתמטיקה, לשון עברית ועוד.

גם במסגרת המכינות הקדם אקדמיות ניתן להשלים ולשפר את ציוני תעודת ה-בגרות ב-מקצועות הרלוונטיים לתחום הנבחר. במוסדות שנמצאים בפיקוח משרד החינוך, ניתן ללמוד הכנה לבגרויות על חשבון הפיקדון למשוחררי צה"ל.

תפקיד בחינות ה-בגרות
הוא לבדוק את מידת רכישת הידע, כישוריו ומיומנויותיו של התלמיד.
לתעודת ה-בגרות חשיבות רבה מאוד, והיא משמשת את הבוגר בשלבים השונים לאורך חייו. תעודת ה-בגרות מסייעת בהרשמה ל-לימודים ל-מוסדות ל-השכלה גבוהה ובחלק ניכר מה-מקצועות היא מהווה את אחד מתנאי הקבלה למוסד. בנוסף, ישנם מקומות עבודה רבים בהם נדרש המועמד לתפקיד כלשהו אצלם, להציג את תעודת הבגרות.

לקבלת תעודת בגרות חייב התלמיד לעמוד בתנאים הבאים:
ציון עובר, 55 ומעלה, במקצועות החובה הכוללים 15 יחידות לימוד לפחות. בדרך כלל היקף הלימודים ליחידת לימוד אחת מוערך ב כ 90 שעות לימוד בכתה.
בחלק מן המקצועות ניתן להרחיב את היקף ה-לימודים עד 5 יחידות לימוד ( כ- 450 שעות לימוד).

להלן פירוט 7 מקצועות החובה אשר בלי ציון באחד מהם, אין זכאות ל-תעודת בגרות:
מתמטיקה- 3 יחידות לימוד לפחות,
אנגלית- 3 יחידות לימוד לפחות,
תנ"ך- 2 יחידות לימוד לפחות (בבתי ספר דתיים, חובה ללמוד את המקצוע תנ"ך ברמה מוגברת של 3 יחידות לימוד לפחות),
היסטוריה -2 יחידות לימוד לפחות,
הבעה עברית 2 יחידות לימוד לפחות,
ספרות - 2 יחידות לימוד לפחות (בבתי ספר דתיים קיימת אפשרות להחליף את יחידות הספרות ב- 2 יחידות לימוד במחשבת ישראל),
אזרחות -1 יחידות לימוד לפחות.

ניתן להרחיב חלק ממקצועות החובה עד לרמה של 5 יחידות לימוד. בנוסף, התלמיד חייב בציון עובר לפחות במקצוע בחירה (מוגבר) אחד נוסף, בהיקף של   4-5   יחידות לימוד, הנבחר מתוך שני   אשכולות: עיוני וטכנולוגי.

קיים מגוון גדול של מקצועות בחירה וביניהם
גיאוגרפיה, ביולוגיה, כימיה, פיסיקה, מדעי החברה, מקצועות המחשב, חשבונאות, עיצוב ועוד.

בבחינה   האינטרנית יש צורך בציון עובר בחינוך גופני המהווה 2 יחידות לימוד. כמו כן, על התלמיד לעמוד בדרישות הקשורות למקצועות הפנימיים של בית הספר (בגרות פנימית) עם מינימום 7 יחידות לימוד. סה"כ על התלמיד להגיע למינימום 20 יחידות לימוד חיצוניות ו- 9 יחידות לימוד פנימיות, בפיקוח משרד החינוך.

שקלול ממוצע הבגרות ל-מכללות ול-אוניברסיטאות (ציון סכם / ציון התאמה)
על מנת להחליט אם לקבל את התלמיד ל-לימודים במוסד ל-השכלה גבוהה, משתמשות   ה-מכללות וה-אוניברסיטאות בשיטת חישוב לשקלול ממוצע תעודת ה-בגרות יחד עם ציון הבחינה ה-פסיכומטרית, הציון המתקבל, נקרא "ציון סכם", או "ציון התאמה" ועל פיו נקבעת מידת התאמתו של המעונין ללמוד לתחום הרצוי.   למספר יחידות הלימוד במקצועות החובה ב-בגרויות יש חשיבות. לדוגמה: ללימודי כלכלה תינתן עדיפות לבעל תעודת בגרות במתמטיקה ברמה של 5 יחידות לימוד. לעומת זאת, למתעניין בלימודי היסטוריה תספיק תעודת בגרות במתמטיקה ברמה של 3 יחידות לימוד.
במהלך השקלול מוסיפים לחישוב 10 נקודות למקצוע שנלמד ברמה של 4 יח"ל ו- 20 נקודות למקצוע שנלמד ברמה של   5 יחידות לימוד.   ממוצע בגרויות מיטבי יכול להגיע להיקף של כ- 120 נקודות. בממוצע ה-בגרות נכללים רק ה-מקצועות שבהם התקיימה בחינת בגרות חיצונית ולמקצועות מוגברים (3 יחידות לימוד ומעלה) יש משקל רב יותר. על פי הנוסחה המקובלת בפקולטות המבוקשות 5 יחידות לימוד במתמטיקה ואנגלית מקנים 25 נקודות בשקלול, ו- 12.5 נקודות, אם נלמדו ברמת 4 יחידות.

ישנן פקולטות הדורשות ממוצע   גבוה של נקודות. בין ה-מכללות וה-אוניברסיטאות קיימים הבדלים בדרך השקלול ובדרישות. מלבד הממוצע הכולל, יש פקולטות המתחשבות גם בציוני מקצועות ספציפיים הרלוונטיים להן. בד"כ מעניקות ה-מכללות וה-אוניברסיטאות משקל זהה לממוצע ה-בגרות ולציון ה-פסיכומטרי. במקצועות שונים, בחלק מהמוסדות להשכלה גבוהה, ניתן להתקבל ללא הבחינה הפסיכומטרית ועל כן, לממוצע ציון תעודת הבגרות חשיבות רבה.

קהל מטרה
קהל המטרה ל-לימודי בגרות אקסטרניים, לאחר סיום בית הספר התיכון, הם אותם התלמידים אשר לא סיימו את לימודי בית הספר התיכון, או תלמידים שסיימו את ה-לימודים התיכוניים ללא תעודת בגרות או תלמידים שסיימו עם תעודת בגרות חלקית, או תלמידים שסיימו עם תעודת בגרות בעלת ציונים לא מספקים המעונינים להשלים ו/או לשפר את ציוני תעודת הבגרות.

הערה
: נושאי הלימוד הנ"ל הם כלליים ואינם משקפים נושאי לימוד במוסד ספציפי. לנתוני הרשמה יש לבדוק במסלולי ה-לימודים של המוסדות המבוקשים.

משך הלימודים
היקף לימודי הכנה לבגרות משתנים בהתאם לסוג המכינה, ומשך ה-לימודים יכול לנוע בין שלושה חודשים ל- 18 חודשים.
מספר המפגשים השבועיים משתנה בהתאם לאינטנסיביות של הקורס. קיימים לימודי יום או לימודי ערב של הכנה לבגרויות.  אופי ה-לימודים, עלותם, משך הזמן שלהם ומאפייניהם (לרבות תנאי קבלה כשמדובר ב-מכינות ל-בגרות ב-מכללות וב-אוניברסיטאות) משתנים ממוסד למוסד ואף תלויים בצרכים המשתנים של המועמד כגון: האם ברצונו לשפר תעודת בגרות קיימת או להשלים בגרויות ב-מקצועות מסוימים, או שמא להשיג תעודת בגרות מלאה וכדומה.

תעודה
תעודת בגרות מטעם משרד החינוך.

כיווני התפתחות וקידום מקצועי
לימודים אקדמיים, לימודי הנדסאים, לימודים מקצועיים הדורשים כתנאי קבלה תעודת בגרות.

מקצועות העיסוק
ה-לימודים לבגרות מהווים הכנה להמשך לימודים גבוהים, לימודים מקצועיים ועיסוק בקשת רחבה ביותר של מקצועות בהם נדרש ידע בסיסי ברמה של תעודת בגרות.

מוסדות לימוד - לימודים לבגרויות